Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Skype_olev Olev
Talumaa
17.01.2013

Riigikogulase saadikupuutumatus tühistada! Saadik on inimene meie keskelt.

Ei ole demokraatlik, et väljavalitud inimestele kehtib eriline kaitse, mille taha on võimalus varjuda "musta südametunnistuse" tõttu. Ausal ja õigel saadikul ei ole vaja mingit erilist lisakaitset. Saadikupuutumatusega "relvastuvad" ikkagi eelkõige need, kes tegelevad šlikerdamistega.
Seadusandlusesse võiks lisada (saadikupuutumatuse tühistamise tasakaalustamiseks) saadiku kaitseks paragraafid tema pahatahtliku või eesmärgipõhise laimamise jne vastu.
Demokraatlikule riigile ei ole kohane olukord, kus riigikogu esimees keeldub edastamast seaduslikule uurivale organile saadikutega seotud tegevuse/tegevusetuse kohta andmeid.
Ausa inimese hõlma ei hakka keegi, pahad ei saa aga pugeda saadikupuutumatuse taha ja saavad oma koosa. Teeme riigivalitsemise sellega demokraatlikumaks!

Missing Ott_profiil Missing Missing Missing Missing Missing Missing Eugen_veges_naermas %c3%9cllar-metsand-150x150 Mina_10dd Missing A1474685_copy Olev_06.11.08-1 Missing Mina_2 Missing Missing Facebook Missing Kass_ja_mnp_x Missing Skype_olev Missing Missing Heli_koit Mina Missing Missing Missing Missing Missing Missing Mina_ise Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Aa0112662 Missing Missing Missing Vladimir_%c3%96%c3%b6pik_25_9_2010 Missing Rahvakogu Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Aa0183157
Missing Missing Vello Missing Missing Missing Aa0114715 Rr_mini Skype_olev Rainern%c3%a4gu Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Ükspäev isegi kalusin antut ettepanekut...

Aga pointi oleks juhul kui selle antaks mingi mõistlik aeg - näiteks las saadik tõestab 3 kuu jooksul oma süütust. Muidu on nii et pahatahtlikusest klopsitakse kellegi või mõne huvigrupi poolt mõni süüdistus kokku ja ni saaks halvata päris kiiresti selliste saadikute tegemised kes võib-olla vastupidi just rahva hüvanguks töötavad.
Siit ka põhjus miks kõik saadikud peaksid avaldama oma seljataga seisvad huvigrupid : https://www.rahvakogu.ee/ideas/391-kehtestada-agentide-ehk-huvigruppide-avalik-staatus-juba-enne-valimispaeva ning eelisjärjekorras tegeleks selle arutamisega :https://www.rahvakogu.ee/ideas/845-uhtne-uleeestiline-poliitikute-aukohus-koikide-eesti-parteide-esindajate-naol

Aivo Peterson
18. jaanuar

Ausa saadiku halvamise vastu on kaitse!

Pahatahtliku korralekutsumiseks seada piisavad karistused!
Laimajatele näiteks karistusregistrisse märge, mis takistab laimajal edaspidi osalemast poliitikas ja riigi juhtimisel! Lisaks oleks mõnel juhul piisavaks karistuseks kopsakas rahaline hüvitis laimaja taskust erakonnale/saadikule.

Olev Talumaa
18. jaanuar

Muideks ....

peavad tulevased saadikud enesele ka realiti aru andma et võimalus saada ka süütult sildistatuks on avaliku ruumis avalik-ühiskondlikult ametikohal töötades väga suur tõenäosus. Siit ka nõue - peab olema kõva närvikava ja raudse tahtmisega.

Aivo Peterson
18. jaanuar

Andis partei koha, annab partei katuse...

Saadikupuutumatusel oleks pointi, kui iga saadik oleks tõepoolest rahva esindaja, mitte partei esindaja... umbes nagu rahvatribuunid Vana-Roomas, kus puutumatus annaks nende häälule veelgi kõla ja kaalu.
Saadikupuutumatus oleks õigustatud kahekojalise parlamendi idee puhul, mida kirjeldab lisatud link.

link: www.rahvakogu.ee/ideas/1125-51-liikmeline-riigikogu-50-liikmeline-maakogu

Meelis Kaldalu
21. jaanuar

Vastus Guido Koidik'ule

Sellised meelevaldsed, nõrkemiseni frustreerivad väljamõeldistega menetlused viivad kergesti järjekordse jääkeldrini (nagu praegu) ja viivad erakonna reitingu alla. Seega tundub Teie näide tõesti teoreetilisena.
Aus saadik ei pea midagi häbenema ega kartma.
Aga saadikut on võimalus frustreerida ka siis kui teda kaitseb puutumatus.

Olev Talumaa
21. jaanuar

Seadusandja tegevust on lihtne halvata

Olen nõus, et saadikupuutumatuse äravõtmine võiks toimuda kergemini kui praegu, kuid mõelge olukorrale, kus just nimelt pahatahtlikud hakkavad ausate hõlma selleks, et neid tasalülitada. Kuid praegune protseduur vajab tõesti uuendamist.

Rein Raud
18. jaanuar

Selleks on saadikule kaitse!

Kui pahatahtlikud hakkavad ausate hõlma selleks, et neid tasalülitada, selleks on saadikule kaitse.
"Seadusandlusesse võiks lisada (saadikupuutumatuse tühistamise tasakaalustamiseks) saadiku kaitseks paragraafid tema pahatahtliku või eesmärgipõhise laimamise jne vastu."
Pahatahtliku korralekutsumiseks seada karistused!

Olev Talumaa
18. jaanuar

Võimaldab opositsioonile survet avaldada

Ehk siis teoreetiliselt võib valitsev erakond, kasutades oma positsiooni näiteks jõustruktuuride "tööandjana", algatada meelevaldseid menetlusi opositsioonipartei liikmete vastu.
Kontrollida ju ikka võib?
Või 48 tunniks plate peale saata?
Põhimõtteliselt on nii võimalik inimest mingil eesmärgil nõrkemiseni frustreerida isegi süüdistust või põhjendust esitamata.
Näiteks selleks, et takistada valijatega kohtumist või sensitiivsele infole ligipääsu.
Ma kordan teoreetiliselt.
Meil on õigusriik ja selline võimalus peab olema välistatud.
Selleks on vajalik saadikupuutumatus

Guido Koidik
21. jaanuar

Saadikupuutumatus

Hetkel on tõesti saadikupuutumatus pandud põhiseadusesse lühidalt kirja, vaid ühe paragrahviga. Kindlasti tuleks seda õigusliku olukorda natukese rohkem lahti kirjutada ja tänapäevasemaks muuta.

Rainer Lusmägi
18. jaanuar