Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

13853_100959249931921_3114382_n Anti
Randalu
17.01.2013

Endistel Eestimaa Kommunistliku Partei liikmetel peaks olema seadusega keelatud kandideerida valitavatesse rahvaesindustesse-Riigikogusse, Kohalike omavalitsuste volikogudesse ja ka Europarlamenti.

Isamaaliit sai alguses võimule loosungiga "Plats puhtaks!". See oli aga ebarealistlik, koguni eksitav, sest vabaduse saavutamisel olid ”endised” ju liitlased. Oli lepitud kokku koostööks uuel tasemel. Selle taustal pole põhjust rääkida platsi puhastamisest, pigem kaudsest ENSV järjepidevusest. Ei tohi unustada, et mitte kompartei lihtliikmetel, vaid nomenklatuuri tegelastel oli tähtis roll. Aga ka neid polnud võimalik eemaldada riigi juhtimisest. Polnud poliitilist jõudu, kes seda soovinuks või tahtnuks, pealegi tuli vabanedes nendega kompromissida, neil oli ka teeneid Eesti vabanemises. Nii mängivad praegugi Eesti poliitikas veel suurt osa kompartei taustaga tegelased. Peaministrile meenutatakse korduvalt tema rolli 1988. aasta rahutustes Tartus, ta oli aga suhteliselt väike vend. Ideoloogiliselt väljendas end tookord ettenägelikult ENSV esindustegelane Arnold Rüutel, väites, et polevat teed tagasi endise süsteemi juurde. Rajas ise teed üleminekule ja säilitas oma positsiooni.

Pillav ja hoolimatu kommunismiaegne suhtumine riigivarasse, kommunistliku nomenklatuuri karistamatuse tunne,"andis partei ameti-annab ka mõistuse" meetod riiklike ametikohtade jagamisel, võimetus lahkuda võimult muud moodi kui "jalad ees"- need on peamised ekskommareid kirjeldavad märksõnad.

1944–1990 Valitsesid eestlaste üle kommunistid kommunistlikust parteist, alates 1990- tänapäevani on suures plaanis võimul need samad karjäärikommunistid aga seekord kannavad revääril punalipu asemel trikoloori- Eesti vajab uut lähenemist. Aitab endistest kommunistidest.

Missing Missing Mina_10dd Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Mina Missing Missing Missing Missing Vallamajas_10.09.2010_006 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing
Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Mina_ise Missing Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Enesepuhastus

Minu mõte võib küll olla naiivne, aga soovitaksin endistel kommunistidel teha kaks tegu: avalikult kahetseda oma kommunistiks olemist ja avalikult vabandust paluda kahju ning kannatuste eest, mida nad igal juhul nii tahtlikult kui tahtmatult põhjustasid okupatsioonirežiimi toetamisega miljonitele inimestele.

Kalle Põld
26. jaanuar

Eetiline probleem

Valitavatesse kogudesse ei peaks kandideerima endised kompartei ja komsomoli palgalised töötajad, v. a. need, kes tõhusalt aitasid kaasa iseseisvumise taastamisele (näit. Väljas, NSVL Rahvasaadikute kongressil MRP lepingu tühistamise poolt hääletanud saadikud, Eesti iseseisvuse poolt hääletanud Ülem nõukogu saadikud)

Rein Tõnnemaa
18. jaanuar

Kõiki nn kommuniste ei saa ühe vitsaga lüüa

Mõni praegune nn uusrahvuslane on palju hullem kui mõni olude sunnil kom. parteisse astunu. Kui tegu on tõestamist leidnud ja häbiväärne (koerte ässitamine rahumeelsete miitinguliste kallale, aktiivne küüditamisnimekirjade koostaja jne)- siis küll keelustada. Paljud koolidirektorid astusid ka parteisse ja nad väärivad nimetust "maa sool". Nad olid tõelised tegijad.
Seega- kõike ei saa ühe vitsaga lüüa!
Aga väljend "kommarid ahju" oleks pidanud küll suuremat vastuseisu leidma!

Ülle Rauk
20. jaanuar

Hiljaks jäänud

Sellel oleks olnud mõte vahetult pärast iseseisvuse saavutamist desovjetiseerimiskomisjonide kaudu (nagu Saksamaal 1945). Praegu on asi lootusetult hiljaks jäänud!

Joel Kütt
19. jaanuar