Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Rr_mini Rein
Raud
18.01.2013

Riigi toetus sõltuvusse erakonna kogutud liikmemaksudest

Ma ei arva, et registreeritud erakondade toetamine riigieelarvest tuleks üldse lõpetada, sest praeguse korra mõtte järgi on tegemist demokraatia toimimiseks vajaliku instutsiooniga (kuigi praktikas nad kahjuks suuresti nii ei toimi). Kuid riigi toetus ei peaks sõltuma niivõrd edust valimistel, kuivõrd erakonna enda võimest tegelikke st liikmemaksu maksvaid liikmeid kaasata. Kui riik eraldab kõigi erakondade toetuseks teatava raha, võiks see jaguneda vastavalt sellele, kui palju on igaüks neist liikmemaksu kogunud.
Võimalik vastuargument: kõrgema liikmemaksuga, aga väiksema liikmete arvuga erakonnal on nii paremad võimalused ja see on kasulik jõukamatele.
- ei arva, pigem võiks see olla kasulik just väiksema (ja seega kergemini makstava) liikmemaksuga, kuid tegelikkuses oma liikmeid rohkem kaasavale erakonnale.

Missing Ott_profiil Missing Missing Mina_10dd Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Skype_olev Missing Missing Jaak_haud Nagu 527660_201464343295213_397442827_n Missing Missing Missing Missing Vallamajas_10.09.2010_006 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Rr_mini
Aa0183157 Missing Img_9504 Missing Vello Missing Missing Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Vastuseks Liia Hännile

Oletasin, et oma põhjenduses Teie vastuargumendile vastasin. Mitmed MTÜd, näiteks mõned loomeliidud, on teise Teie toodud argumendi vastu kehtestanud liikmemaksu protsendina sissetulekust, mis peaks kaotama probleemi vaba konkurentsi osas. Hetkel on ju seis selline, et üle 10 000 liikmega erakonnast võib liikmemaksu maksta vähem kui kolmandik ja võlglaste hulgas võivad olla ka juhtfiguurid. Põhimõtteliselt pooldan Teie ettepanekut, et iga inimene peaks teatava protsendi oma tulumaksust otse mõnele erakonnale suunama, kuid on olnud perioode, kus ma isiklikult ei ole tahtnud toetada ühtki erakonda (mitte tingimata maailmavaatelistel põhjustel, kuid nende poolt ette võetud taktika tõttu). Kui aga lubada toetada samas mahus mistahes MTÜd, jäävad parteid tõenäoliselt rahata.
Finantseerimine läbi 10 000 tankisti tehtava pangaülekande on piisavalt aeganõudev ja sestap kallis tegevus, et ei pea seda väga realistlikuks kuritarvitamise võimaluseks.

Rein Raud
20. jaanuar

Hea mõte

See on hea mõte. Jätta erakonnad vaid annetajate ülalpidamisele tooks tagatubades võimule oligarhid. Kuidagi tuleks siiski süsteemi korrastada. Liikmemaksu maksmine näitab liikme aktiivsust ja tõenäoliselt ka kaasa mõtlemist.

Ott Köstner
18. jaanuar

Kordan mõtet

et riik võiks anda erakonnale raha ka kindlate tegevuste täitmiseks. Kohustuslike tegevuste nimekiri kirjutatakse erakonna seadusesse. Kohustuslikud tegevused peavad tagama erakonna liikmete võrdsuse.

Rein Pihlar
18. jaanuar

Ettepanek kaasab erakonna liikmeid rohkem kaasa mõtlema

Tasuta asjad ei ole sunnatud jätkusuutliku arengu hüvanguks. Sama teema on erakondade liikmeskonnaga - seal on hea oma nime näha, kuid sisuline panus puudub. Enamus Riigikogus esindatud erakondade põhikirjades on liikmetele pandud kohustus maksta liikmemaksu. On selge, et seda teevad vähesed (seda näitavad erakondade vastavad aruanded). Rahalise panuse kohustuse täitmise nõudmine paneb liiget mõtlema millist eneseteostuse võimalusi see pakub võrreldes panustatud rahaga. On ilmselge, et väiksema liikmeskonnaga erakonnad peavad rohkem pingutama ning panustama, et olla "pildil". Liikmemaksu tasumise kohustuse järgimine tõenäoliselt puhastaks erakondade nimekirju „lihtsalt olijatest“ ning liikmeks olemist võetakse oluliselt tõsisemalt, mis tekitaks asjale sisu. Ei ole päri Liia Hänni vastuväitega, et see moonutaks konkurentsi. See pigem annaks signaali, et riigi juhtimiseks on vaja eelkõige tugevat erakonnaliikmete panust. Erakonnasisene ja riigitasemel poliitikute konkurents tiheneks.

Tarvi Tameri
18. jaanuar

Kahtluseuss närib hinge

Kui liikmemaks on kõikidel erakondadel ühesuurune, siis rikkamatel tekib võimalus kasutada "tankist" liikmeid poetades neile pihku liikmemaksu koos väikese lisaga ja ...

Kui liikmemaks on iga erakonna siseasi ja selle suurus nende endi määrata, siis pole tankiste vaja ja ...

...riigikassast makstakse neile rohkem peale.

Kui asub mängu karvane kullast käsi kuskilt välismaalt mingite oma plaanide teostamiseks, siis maksame meie riigikassast veel peale.

Vello Paas
19. jaanuar

moraalne kiusatus

liiga lihtne feikida, ja ma ei näe piisavat moraalset vastuolu seda mitte teha

link: www.fb.com/ifoundu

Meelis Kaldalu
22. jaanuar

Erakondade rahastamine riigieelarvest

Erakondade rahastamine riigieelarvest toodabki riigisõltlaslikke kartelle, kes lähtuvad rohkem tsunftihuvidest ja vähem maailmavaatelistest põhimõtetest. Erakonna ülim eesmärk on "riigilt papp välja pressida". Praegu rahastab riik nelja parlamendierakonda u 90% ulatuses ja omavastutus (annetused, liikmemaksud) on u 10%. Kui erakondade rahastamine oleks omavastutusel (eeldades muidugi, et see on avalik ja läbipaistev), siis erakonnalt, kes suudab end ise ära majandada, võib oodata, et ta saab ka riigi majandamisega hakkama.

Holger Mö–lder
20. jaanuar

Uss jäi ikkagi hinge närima.

Palja jutuga teda minema ei peleta.
Asju, mida ei peeta väga realistlikeks, ei tohi siiski kolikambrisse visata. Neil tuleb siiski silm peal hoida!
Ka marksismi ideid peeti utopistlikeks, kuid kogu maailm on kogenud seda utoopiat ja meie eriti. Tänu kainele mõistusele ja oskuslikule tegevusele me siiski pääsesime selle küüsist.
Soovin, et meil oleks mõistust ja julgust enne uut kogemust asjast hoiduda.

Vello Paas
20. jaanuar

Mis on avalik huvi erandade rahastamise korrastamisel?

Rein Raua ettepaneku kohaselt oleks nagu peamiseks sihiks saada erakonnad liikmemaksu koguma. Olen nõus, et erakonnad (eriti Reformierakond) võiks paremini liikmemaksu koguda, aga kas sellega oleks probleem lahendatud? Minu arvates ei. Kõigepealt tuleks kokku leppida, mida me erakondadelt ootame ja mille eest oleme maksumaksjatena nõus tasuma? Algatuseks võiks selgeks rääkida, kuivõrd on erakond erahuvi ja kuivõrd avaliku huvi väljendaja. Mina eelistan viimast.

Liia Hänni
20. jaanuar

Ettepanek moonutab vaba poliitilist konkurentsi

Liikmemaksu kogumine on tehniline töö, mis ei ole otseselt seotud sisulise kaasamisega. Liikmemaksu kergitamine võib väiksema sissetulekuga inimestele saada takistuseks kuuluda erakonda. Pakutud rahastamisskeem "premeerib" maksujõulisema liikmeskonnaga erakondi ja moonutab seega vaba poliitilist konkurentsi.

Liia Hänni
18. jaanuar