Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Skype_olev Olev
Talumaa
18.01.2013

Asutada rahvavalimiste teel nõuandev ja vetot omav organ "Tarkade nõukoda"!

Kuna praktika näitab, et nn targad ja vaimueliit ei soovi võimueliidi poliitilisest kemplemisest osa võtta, teen ettepaneku asutada rahvavalimiste teel nõuandev ja samas ka vetot omav x liikmeline organ nt "Tarkade nõukoda", kellel oleks vastavalt rahvalt saadud mandaadile peale nõuandva rolli ka õigus mõjutada eesti elu valimistevahelisel perioodil ning võimalus seega poliitilisi ja majanduslikke prohmakaid ära hoida!
Rahvas valib x parimat ja "Tarkade nõukoda" täidab rahva tahet!

Missing Missing Missing Missing Missing Yyyyy Missing 2003.01.20.passipilt Missing Skype_olev Jaak_haud Heli_koit Missing Missing Missing Missing Vladimir_%c3%96%c3%b6pik_25_9_2010 Missing Mati2 Mina_10dd Missing 76052_10150134996984908_7612480_n
Missing Mina_10dd Missing Missing Aa0114715
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Huvitav ettepanek

Nagu Aivo Petersoni kriitikagi näitab, siis ettepanek osutab olulisele probleemile - praegu rahvast esindavad inimesed oleks justnagu rumalad ja vajaks targemat kontrollorganit. Samas on ettepanekus ka viidatud asjaolule, miks paljud targad inimesed soovivad poliitikast ja võimumängudest eemale hoida. Nende jaoks ongi võimu pärast kemplemine mingi kummaline mäng.
+ Seadusandliku organi kõrgem koda parendaks tõenäoliselt seadusi ning aitaks hoiduda võimalikest aukudest ja faux pas'dest. Seaduste kontrollimine tõenäoliselt parendaks nende kvaliteeti.
+ Vetoõigus võimaldaks Riigikogu liikmeid korrale kutsuda ning põhjalikult läbi töötamata seadused tagasi töösse suunata.
+ Nende kooskäimine võiks olla kord kuus. Samas oleks neil võimalus korraldada ühiskondlikke debatte, konverentse, kogusid. Natuke nagu Sloveenia rahvusnõukogu (kõrgem koda Eestist mitte just palju suuremal Euroopa riigil), aga natuke erineva suunitluse ning koostamismehhanismiga.

link: muasaasu.wordpress.com/

Kaarel Vaidla
31. jaanuar

Kahekojaline Riigikogu

Jah seda võiks samastada kahekojalise Riigikoguga. Nagu Rein Raud allppool leiab, et otsutamine läheb aeglasemaks ja Riigikogu suuremaks ja ka kallimaks, siis tulebk nentida et meil pole ju lihtsat valikut olemas. Seaduste tegemine on praegu justkui 1-2 juhtiverakonna pärusmaa. See nn tarkade koda või Riigikogu teine koda saaks olla seadusega määratud kontrollorgan parteidekesksete seaduste piirajaks. Just selles meie praegune poliitiline kriis vaevlebki: pole olemas seduslikku organit, kes võiks olla tasakaalustavaks pooleks liigses erakondlikkuses.

Margus Tilgar
20. jaanuar

Tarkade nõukoda võiks koosneda ...

Tarkade nõukoda võiks koosneda erinevate erialade ja vaimueliidi tippudest ning ta ei peaks igat seadust menetlema ja kogu aeg koos olema, vaid sekkuks ainult vajadusel. Tarkade nõukoda oleks nagu "kiirabi", kes kiirendab aeglaselt venivaid protsesse.

Olev Talumaa
18. jaanuar

Heal lapsel mitu nime ...

Kui sõna "tark" peaks kedagi riivama, siis võiks nimeks olla ka "Vanemate Koda". Hea mõte Aivolt!

Olev Talumaa
18. jaanuar

Tänud Olev ...

saaks need nn.lapsed ka lõppeks nüüd ilmale ka toodud - oleks veel lootust riiklikule restardile.

Aivo Peterson
18. jaanuar

Selle asja peaks täitma

Presidendi institutsioon, kuid presidenti ei vali rahvas, vaid president määratakse ebademokraatlikult nagu seni süürias ning usas. Presidendil pole ka vetoõigust praegu... Muidugi toetan ideed.

Aare Sisask
18. jaanuar

ma kuskil juba lisasin et ...

Milleks siis üldse lõik muud riiklikud organid kui vaja oleks "Tarkade Nõukoda" ? Siia nimetusse on juba peegelpildina sissekodeeritud arusaam et kõik ülejäänud siis eriti nagu ei hiilaks tarkusega - ehk on ...rahvakeeles lollid või ;) !?!
Parem siis juba ikka ühiskondlikel aluste valitud ning töötav nn. "Vanemate Koda" omavalitsuste või Riigikogu juurde : https://www.rahvakogu.ee/ideas/203-moodustada-vanemate-kogud-kohalike-omavalitsuste-juurde

Aivo Peterson
18. jaanuar