Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Img_1064 Kaido
Hint
09.01.2013

Valimised võiksid olla veelgi enam ringkonnakesksemad.

Igas ringkonnas elavad valijad võiksid saada valida neid inimesi kes reaalselt ka elavad seal (sissekirjutatud min. 5a. enne valimis). Miks peaks mingi Tallinnas reaalselt elav (sissekirjutatud) isik saama kandideerida näiteks ringkonnas nr. 12 (vms. ringkonnas) - ta on seal reaalselt täiesti tundmatu ja võibolla ka mitte ka nii meelepäerane või vastupidiselt tuntud aga ei tee midagi. Ei saa nii olla, et parimad kandidaadid elavad ainult Pealinnas. Kogu aeg samad isikud võimutoolidel ei soosiks uudset mõtlemist ja seeläbi võib riigi areng ja ka moraal iganeda. Eelistada tuleb erinevates ringkondades elavaid inimesi, keda sealsed inimesed teavad ja nende valituks osutumine tähendab seda, et nad võivad ka midagi riigi tasandil ära teha (sealsete inimeste arvates). Ega igaüht ka ju ei valita! Seeläbi on ka võimalus näha täiesti uusi inimesi poliitikas ja üllatusi võib tulla samuti palju, mis peaks olema tervendava mõjuga nähtus.
Ringkondade val. nimekirjad võiksid olla avatud ja need kes on saanud vastaval hulgal hääli, saavad ringkonnale määratud ring. mandaadid endale (sõltumata partest vaid inimeste häältest). Kindlasti on problemaatilised ring.kon. 1 - 3, kust tuleb oluline osa mandaate. Sealt võiks näiteks kärpida, soosides hoopis vaesemaid või hõredama asustusega piirkondi. Seeläbi saaks ka ehk tähelepanu pöörata erinevatele regionaalsetele probleemidele. Isikumandaat selles idees rakendust ei leia.
Kui Riigikogu saab valitud rinkondades, siis valitsusjuht võiks selguda jätkuvalt praegust süsteemi arvestades - partei esimees.
Kui valimised on möödas ja võimuliidud loodud, võiksid allakirja leida ja vande saada erinevad poliit- eetilisi väärtusi hindavad dokumendid (tavapärastele dokumentidele lisaks), millede täitmist kontrolliksid parteitutest isikutest koosnev sõltumatu asutus. Lepete rikkumisel ootab valitut amatist tagandamine ja asemele tuleb uus, vastava ring.kon. nimekirja pingerea järgmine valitu. Leppes võiks kirjas olla erinevad hea poliitika tavad, mis on tunnustatud ka vastava sfääri institutsioonide poolt ja lisaks veel ka õigused ja kohustused riigi ja rahva ees. Veel peavad seal olema valituks saanu oma ringkonnele antud lubaduste läbilõige, et ei unustataks oma kohustusi riigi ees ja oma ringkonna rahva ees - riiklikul tasandil tuleb teha palju otsuseid aga seal, kus sind valiti, pead samuti midagi ära tegema, et inimesed saaksid olla rahulolevamad.
Kokkuvõttes muutuksid valimisemad ehk selgemaks ja konkreetsemaks ja siis leiaksid tähelebanu erinevate piirkondade probleemid, millede lahenemist kindlasti ka avalik meedia peab jälgima.

Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Snapshot_20130107_1 Missing Missing Missing Missing Vello Missing Missing Missing Missing
Missing Imgp0026 Missing Missing Missing Missing Dsc_0299
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Valijad teavad kohaliku kandidaadi tausta

Toetan ettepanekut.Vastupidiselt Taavile arvan,et Tallinna inimesed on küll tuntud,aga suuremalt jaolt on nad kauaaesed partokraadid ning poliitbroilerid,kellel pole uusi ideid ja keda valijate arvamus üldse ei huvita.Nad tahavad ainult jätkuvalt oma söögikünade juures püsida.Kätteõpitud mesikeelse jutu ja klantsplaktitega petavad nad valijatelt hääled välja ja rohkem nad valijatega tegemist ei tee..Mõned sellised tüübid lähevad ka Pärnusse kandideerima,kus rahvas neid ei trunne.Kohalikke kandidaate aga Pärnu rahvas tunneb ja teab,kes on aus ja kes kaabakas.Mõistagi läheb Pärnu saadik Toompeale riigi- mitte kohalikke asju otsustama,aga tal on valijate soovid rohkem hinges kui Tallinna tüüpidel.

Toivo Kalmo
09. jaanuar

@Toivo

See ju ei välistaks, et kohalik inimene ei võiks ju kandideerida. See on juba erakonna otsus kas ta tahab kohalike inimesi valimisnimekirja. Lihtsalt ma tahaks suuremat valikut. Eesti poliitikute grupp on isegi väga kesine ja kui see lüüa tosinaks tükiks, siis kvaliteet veelgi langeb.

Taavi Juursalu
10. jaanuar

Milleks ajada asja keeruliseks?

Eesti on nii väike, et selline süsteem on ülepingutatud. Riigikogu ei tegele kohalike probleemide lahendamisega. Mis kasu on mul sellest, et Pärnu esindaja on Riigikogus? Ma tahaks kedagi kes on pädev, aus, ettevõtlik. Ma ei tunne praktiliselt ühtegi Pärnu kandidaati, aga üleeestilisi tegijad ma vähegi tean. Miks ma pean iga aasta valima mingit suvalist tüüpi kuna olen sissekirjutatud Pärnusse?

Taavi Juursalu
09. jaanuar

Jah, Eesti on väike!

Ei usu, et kohalikke kandidaate teataks rohkem, kui mujalt pärit inimesi. Kas Toivo tahab õelda, et kui Kristen Michal näiteks Saaremaal kandideeriks, siis kohalikud ei teaks kes ta on? Erakonnal peaks olema õigus kandidaate üles seada nii, nagu erakonna liikmed kokku leppinud on. Samuti peab valijal olema õigus neid kandidaate mitte eelistada. Keegi ju ei käsi pealinna omasid valida.

Sander Maripuu
11. jaanuar